Местни шахматисти жънат успехи в Мангалия

Размер на шрифта: a | a | a 12:02 15 август 2014
В поредна международна изява се включиха шахматистите от ШК “Енергия 21”. Добричлии демонстрираха умения в три турнира за отделните възрасти, проведени в лятната градина на Военно-морския клуб, намираща се в близост до румънското крайбрежие на град Мангалия. Част от шахматния празник станаха повече от 100 деца, младежи, мъже, жени и ветерани от различни градове на Румъния, Германия и България. Турнирите преминаха в седем кръга по швейцарска система. Те бяха ръководени от главния съдия Андрей Фурка и публикувани своевременно в най-големия международен шахматен портал - www.chess-rezults.com. Специален гост, за да отрази точно събитието, бе неуморимия над 80-годишен  международен майстор от български пройзход Мирча Павлов, бивш национален треньор на Румъния  и Тунис, настоящ главен редактор на авторитетно румънско списание ШАХ.
Името на добричката школа в надпреварата бе защитено от четирима състезатели, като всички те финишираха сред победителите в крайното класиране. В турнира за момчета и момичета до 15 години, макар че бе най-малкия на възраст от всички участници, деветгодишният Момчил Петков постигна поредния си  международен успех. Той зае първото място в групата на момчетата до 11 години и остана трети в генералното класиране. На официалната церемония заслужено бе награден с купа, златен медал и грамота. С това си постижение малкият добруджанец доказа, че неслучайно е начело на публикуваната на всеки три месеца  световна ранглиста на ФИДЕ сред всички деца до 9 години от Република България. В опън турнира опитният Тома Киряков стана втори по допълнителни показатели без да допусне нито една загуба. Достойно  се представиха и майсторите на спорта Пламен и Валери Рибарови, които са носители на наградите за ветерани. В края на шахматния празник, пред всички присъстващи, със специален плакет за  цялостно представяне на първо място бе отличен клубът на град Добрич. Добруджанци са поканили домакините да върнат визитата на 7 септември. Тогава е предвидено ШК “Енергия 21” да организира приятелски турнир на 50 маси в комплекс “Грийн палас”.