Талантливата добричлийка Ивелина Христова има щастието да се познава лично с изявената българска шахматистка и свой идол - Антоанета Стефанова.

Ивелина Христова спечели две купи от турнири по шахмат в Румъния

Размер на шрифта: a | a | a 15:03 21 март 2018
Шахматният живот в съседна Румъния е твърде богат и наситен с множество разнообразни прояви. През март 2018 г. недалеч  от нашия град при отлична организация се проведоха два фестивала по шахмат - валидни за международен рейтинг на ФИДЕ. В рамките на фестивалите се състояха общо осем турнира по швейцарска система в XV кръга. В битките на черно-белите квадрати участваха около 400 състезатели, предимно от различни румънски общини, които са в близост до Черно море.  Жребий и класиране се извършваше с компютър и публикуваше веднага в най-големия международен шахматен портал www.chess-results.com.
В турнирът по класически шахмат до 10 години в гр. Слобозия  участваха 47 момчета и момичета. В категорията на момичетата /до 10 г./ първо място завоюва Ивелина Христова. Ученичката от 3-и клас в ОУ ’’Христо Ботев’’ /Добрич/ изпревари безапелационно всичките си конкурентки. В комплексното класиране е с половин точка по-малко от шампиона, като там зае втора позиция с 5 точки /4 победи и 2 равни срещи/. За това си постижение 10-годишното момиче от нашия град бе наградено с купа, медал и диплом. Въпреки високия си резултат, тя съжалява, че поради големия брой участници и малко кръгове не излезе в директен двубой с шампиона, за да изпревари и всички момчета!
В гр. Констанца представителката на ШК ’’Енергия 21’’ премери сили в силния открит турнир по ускорен шахмат, където играха 35 състезатели без ограничение по пол и възраст. Стартовият номер по рейтинг я постави на 30 място в началото на проявата. И тук с много воля и желание за победа талантливото момиче от Добрич продължи възходящото си представяне. Ивелина отново стана носителка на купа, но този път за жени. В комплексното класиране в конкуренция с много по-силни по рейтинг,  опит и по възраст състезатели се случи така, че напълно заслужено тя зае  15 място с 5 точки /от 9 възможни/. С точка пред нея, с 6 т. са класираните на трето и шесто място в турнира участници. Сред тях при мъжете бяха Деян Димитров, състезател на ШК ’’Хармония” /Шабла/ и Тома Киряков - ШК ’’Енергия 21’’ /Добрич/. В крайна сметка с тези си постижения малката шахматистка увеличава личния си международен рейтинг и по двете дисциплини. Турнирите в Румъния са полезен урок за Ивелина Христова, която  с по-голяма увереност  продължава да следва трудния път на нейните шахматни кумири - световните знаменитости, българката Антоанета Стефанова и унгарката Юдит Полгар.